Šítkovský jez
Lokalita: Praha 1 – Vltava, Šítkovský jez
Realizace: 2023–2025
Dodávaný materiál: konstrukční beton
O realizaci:
Rekonstrukce historického Šítkovského jezu v centru Prahy přinesla neobvyklé požadavky nejen na samotný beton, ale především na způsob jeho dopravy a ukládání. TBG METROSTAV zajišťoval dodávky betonu pro nové železobetonové konstrukce jezu.
Kvůli poloze stavby přímo ve Vltavě nebylo možné využít běžný způsob zásobování ze břehu. Autodomíchávače proto přijížděly na Smíchovskou náplavku, kde najížděly na ponton vybavený čerpadlem betonu. Ponton se dvěma autodomíchávači a betonpumpou následně doplul po Vltavě přímo k místu betonáže.
Beton byl vyráběn na betonárně TBG METROSTAV na Rohanském ostrově. Celá doprava tak kombinovala běžnou silniční logistiku s přepravou čerstvého betonu po vodě.
TBG METROSTAV při rekonstrukci Šítkovského jezu navázal na zkušenosti z opravy nedalekého Staroměstského jezu, kde byl obdobný způsob dopravy a betonáže z pontonu využíván již v předchozích letech.












