Seminář Beton University ukázal cestu k zelenější budoucnosti stavebnictví
Udržitelnost betonu?
V minulém týdnu se v prostorách Národní technické knihovny v pražských Dejvicích uskutečnil odborný seminář Beton University, zaměřený na téma udržitelnosti betonu. Úvodní slovo pronesla naše obchodní náměstkyně Ing. Karolína Kubrová, která zdůraznila, že se k udržitelnosti snažíme přistupovat prakticky a společně se stavebníky hledáme možnosti, jak dostat udržitelnost do jejich staveb.
Náš technický náměstek Ing. Robert Coufal, Ph.D. ve své prezentaci přiblížil “zelenou budoucnost betonu”. Poukázal na to, že udržitelnost betonu lze chápat různými způsoby, nejen z pohledu uhlíkové stopy, ale také v kontextu trvanlivosti betonu, prodlužování životnosti staveb (sanace konstrukcí) a recyklace betonu. Zdůraznil, že zatím chybí univerzální metodika pro srovnávání nabídek z hlediska snižování uhlíkové stopy, přestože je tu nástroj EPD, avšak ten je pro srovnávání problematický. Uvedl jako příklad první 2 soutěže s prioritou na uhlíkovou stopu, s nimiž se ve své praxi setkal a zároveň upozornil na úskalí požadavků na snížení uhlíkové stopy při zachování rychlosti výstavby. Nastínil možnosti prodlužování životnosti konstrukcí pomocí ultravysokopevnostního betonu UHPC, který má sice vysokou uhlíkovou stopu, ale pro sanace je jeho spotřeba velmi malá a trvanlivost konstrukce se významně zvýší.
Následovala přednáška Ing. Zdeňka Hlavsy, našeho technologa, který své povídání věnoval konkrétnímu produktu R-Crete, což je beton s recyklovaným kamenivem. Ve své přednášce o možnostech betonů z recyklátu shrnul, že betony s recyklovaným kamenivem lze využít zejména ve výstavbě bytových domů. Od hlubinného založení až po nejvyšší betonové konstrukce atik prošel potenciál i omezení využití betonu s recyklovaným kamenivem z hlediska konzervativního i progresivního přístupu a nastínil procentuální možnosti využití recyklovaného kameniva do betonů pro jednotlivé konstrukce.
Mgr. Martin Ander, Ph.D. navázal přednáškou o tom, jak mohou betony přispět k adaptaci na klimatické změny. Zmínil rostoucí teploty a představil využití betonu v ekologických projektech, jako jsou zelené střechy, stínění, nebo betonové parkovací plochy s využitím vegetace.
Přednášející Ing. arch. Hričovec a Ing. arch. Trembulák se zaměřili na úskalí využívání recyklovaných betonů, přičemž uvedli jako příklad projekt Hagibor a přiblížili certifikační systémy LEED a BREEAM. Zhodnotili, že motivace pro využití recyklovaných betonů v těchto certifikacích není zatím příliš vysoká.
Karolina Barič, MSc. se ve své přednášce zaměřila na udržitelnost z ekonomického, ekologického a sociálního pohledu. Poukázala na to, že dopad budov na životní prostředí je až 37 % emisí CO2. Uvedla, že pokud má být stavba v maximální možné míře udržitelná, tak je třeba zapracovat udržitelnost již při přípravách projektu, už na začátku plánování.
Doc. Ing. Vráblík, Ph.D., FEng. vystoupil s přednáškou o udržitelnosti v kontextu UHPC. Představil sanaci Barandovského mostu s využitím ultravysokohodnotného betonu (UHPC). Popsal jednotlivé etapy rekonstrukce soumostí, problémy, nové zkušenosti i unikátní poznatky.
Ing. Kateřina Horníková z Metrostavu prezentovala zánik a vznik konkrétní stavby ve Vysočanech, kde byly staré betonové konstrukce Odklolku rozemlety na recyklované kamenivo a následně znovu využity pro výrobu betonů využitých k výstavbě nových konstrukcí.
Celý seminář uzavřel prof. Ing. Kolísko, Ph.D. přednáškou o inovativních technologiích, jako je 3D tisk betonu a robotická fabrikace. Představil výhody tvarové optimalizace a využití těchto technologií při stavebních projektech, včetně příkladu prvního tištěného mostu v ČR, který je umístěn v Solopiskách.
Kdo tento ročník v Praze nestihl, může si seminář poslechnout za pár dnů v Brně, více informací naleznete na stránkách Beton University.