Aktuality

17.12.2017

Zimní betony

V zimním období je provádění betonářských prací značně ovlivněno nízkými teplotami prostředí. Kvalitu výsledné betonové konstrukce a rychlost dosažení požadovaných parametrů betonu ovlivňují zejména následující skutečnosti:

  • Teplota čerstvého betonu
  • Teplota prostředí a ošetřování betonu
  • Složení betonu

Teplota čerstvého betonu a zimní opatření na betonárnách TBG Metrostav jsou uvedeny v samostatném dokumentu „Zimní opatření na betonárnách TBG METROSTAV s.r.o.“. Problematika teploty prostředí a ošetřování betonu je uvedena například v normě ČSN EN 13670 nebo v dokumentu „Všeobecný (základní) návod na použití betonu“ od Svazu výrobců betonu ČR.

Limitní teplotou pro beton v zimním prostředí je teplota 5°C. Ve chvíli, kdy teplota betonu poklesne pod 5°C, hydratace se zásadním způsobem zpomaluje, téměř zastavuje. Beton by tedy měl být na stavbu dovezen o vyšší teplotě než je 5°C a pomocí ošetřování by jeho teplota měla být nad touto hodnotou udržena až do dosažení pevnosti v tlaku minimálně 5 MPa. Je ovšem nutno uvažovat s tím, že když se po dosažení pevnosti 5 MPa přestane beton teplotně ošetřovat a vychladne na teplotu nižší než 5°C, nárůst pevností se téměř zastaví. Toto může negativně ovlivnit čas odbednění, zejména stropních konstrukcí.

Z těchto důvodů má společnost TBG Metrostav připravené směsi pro zimní betonáže. Jednak skupinu betonů obsahující portlandský cement CEM I 42,5 R, které slouží zejména pro použití v případě urychlení odbedňování konstrukcí a dále skupinu betonů s označením "R" pro urychlení leštění pojížděných konstrukcí nebo jejich kombinaci pro univerzální zimní použití. 

Zpět

Mohlo by vás zajímat

Hledáte skutečně kvalitní betonové směsi? Požadujete stejně kvalitní betony, jaké dodáváme významným stavebním firmám?

Vyberte si některý z našich produktů a získáte prvotřídní beton z vybraných vstupních surovin. Naše produkty

Dopravu čerstvých betonů zajišťujeme autodomíchávači o objemech bubnů 5 m3 a 8 m3.

Dopravu zavlhlých a suchých betonů zajišťujeme sklápěcími vozy CRAFTER, AVIA a MAN o objemech 1 - 6 m3.

Více o dalších službách

Zajímá Vás dosah čerpadel a prostor potřebný pro jejich rozložení?

Potom určitě nepřehlédněte náš nový interaktivní seznam čerpadel! Snadno tak zjistíte všechny potřebné rozměry a naleznete zde také přehled cen za jednotlivá čerpadla. Seznam čerpadel

Využijte přímé kontakty na betonárny pro Vaši objednávku:

Betonárna Rohanský ostrov

Betonárna Libeň

Betonárna Radlice

Betonárna Písnice